Ugrás a kommentre

Halhatatlanság-Hallhatatlanság


Szisz

Ajánlott hozzászólás

" Vader gonoszságából térjen vissza ebbe az Anakinba, aki színészkedik, egy őszinte pillanat idején? Inkább neki kéne fejest ugrania az aknába."

 

Vader nem tér vissza ebbe az Anakinba, ugyhogy nem értem. Vader az ep.6 végén már képes látni a jó oldalt és képes látni azt, hogy neki mit kell tennie (megölni a Császárt; ha kell a saját élete árán). Ennek nem sok köze van, ahhoz az Anakinhoz, akit most látunk, aki tele van bizonytalansággal.

Dehogyis nincs. Az Ep6 címe a Jedi visszatér.

Szimbólikusan ez jelenthet sok dolgot, személy szerint arra az asszociációra gondoltam, hogy Vader visszatér a jó oldalra az ep6-ban ez nem kétséges. Mivel ki lett cserélve a szellem erre az Anakinra feltételezem, hogy ebbe az Anakinba tér vissza.

 

Szerintem ebben a Chapterben látjuk utoljára a 100%ig jó Anakint. Innentől kezdve Anakin nyílegyesen sötét oldal felé tart, nincs vacilálás. Végül Darth Vader lesz.

 

Anakin visszatér, de nem a saját korábbi énjébe, hanem mint Jedi tér vissza. Nem folytatja ott ahol abbahagyta, hanem a sötét oldal tapasztalásával "gazdagodva", tudom furán hangzik, egy érettebb Jediként tér vissza.

 

Az, hogy a szellem ki van cserélve a fiatalabbra, elég sok fejtörést okoz. Gondolom az erő világos oldala, mely a halhatatlanságot adja, az utolsó még "tiszta"(nem feltétlenül makulátlan) képet őrzi meg, vagyis mielőtt a fény elenyészik. Ha marad is újjáéleszthető parázs, az előtte lévő "állapotban" készül a fénylenyomat. Az elképzelhető, hogy ez a lenyomat pont akkor készült mikor utoljára barátként búcsúzott Obitól. Amikor már nincs elég fény, akkor nem is látszik lenyomat. De ez nem azt jelenti, hogy mielőtt Anakin fizikailag teljesen meghal az áttérés előtti énjébe tér vissza. :D Ez esetben minden, amit tanult azóta, amit azóta megélt semmissé válna, mint egy olyan időutazás a múltba, ahol elfelejted, hogy visszamentél és mindent ami a két összekapcsolt időpont közt történt veled. Átaludtad. :)

 

Tudom, bizarr elmélet. :D

Szerkesztve: - Szisz
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon jó téma!

 

Emlékszem, anno rengeteget filóztunk rajta,hogy vajon miért is változtatta meg Lucas az EpVI végét.

 

Szerintem két féle oka van. Az egyik sokkal kézzel foghatóbb, materiálisabb.

 

Lucas szerette volna összekötni a filmeket. Három részen át látjuk az ifjú Anakint, ebből kettőben Hayden szerepel. Na már most. Mikor Anakin meghal, eredetileg szellemként Sebastian Shaw jelenik meg a helyén. De nem összeégett állapotban, és nem is teljesen leöregedve, ami azt jelenti, hogy már eredetileg sem az az ember jelent meg szellemként, aki a páncél mögött volt, hanem valaki fiatalabb.

Így tehát amikor Lucas megváltoztatta a Shaw fejét Haydenre, nem csinált mást, minthogy kijavította az így már hibának számító szellemalakot. De nem öreg Anakinből csinált fiatal Anakint, hanem egy nem létező Anakin képből csinált egy létezőt (elvégre a Shaw által megformált Skywalker test nem létezett soha, azáltal hogy Hayden eljátszotta a fiatal Anakint).

 

Ez a "földisebb" magyarázata.

 

És a könnyebb.

 

Ami a másikat illeti, a galaxisbeli magyarázatot, az már sokkal elgondolkodtatóbb, és ez már bőven megér egy topicot. Mert vajon miért a 22 éves Anakin Skywalker jelenik meg szellemként, miért nem 44éves? Merthogy erről van szó. És számomra ez az egyik bizonyítéka annak, hogy amikor Anakin áttért a sötét oldalra, megszűnt Anakin Skywalkernek lenni, s lett Darth Vader. S bár ez az Anakin a Jedi visszatér végén visszatér, de ekkor már Vader teste mögé szorul. Az igazi Anakin, a kiválasztott, véleményem szerint testben lélekben az az Anakin, akit az EpIII elején ismertünk meg. Itt stimmel mindene. A teste, a lelke. Az, hogy a próféciát csak 22 évvel később teljesíti be, az jórészt a környezetének tudható be. Hát szerintem ezért Hayden fejét látjuk az EpVI végén.

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ami a másikat illeti, a galaxisbeli magyarázatot, az már sokkal elgondolkodtatóbb, és ez már bőven megér egy topicot. Mert vajon miért a 22 éves Anakin Skywalker jelenik meg szellemként, miért nem 44éves? Merthogy erről van szó. És számomra ez az egyik bizonyítéka annak, hogy amikor Anakin áttért a sötét oldalra, megszűnt Anakin Skywalkernek lenni, s lett Darth Vader. S bár ez az Anakin a Jedi visszatér végén visszatér, de ekkor már Vader teste mögé szorul. Az igazi Anakin, a kiválasztott, véleményem szerint testben lélekben az az Anakin, akit az EpIII elején ismertünk meg. Itt stimmel mindene. A teste, a lelke. Az, hogy a próféciát csak 22 évvel később teljesíti be, az jórészt a környezetének tudható be. Hát szerintem ezért Hayden fejét látjuk az EpVI végén.

 

Donát.

Csakhogy ott a regény, ami egyértelmüen kimondja, hogy nem lehet különválasztani Vadert és Anakint. És mint tudjuk azt Lucas gondos felügyelete alatt csinálták, s néha még a jelzőkön is változtatott ha nem voltak elég jók.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem te szoktad mondani, hogy Lucas álláspontja is csak egy álláspont a sok közül? :)

 

A kiadott műveket mindenki úgy értelmezi, ahogy akarja. És a könyv számomra EU. A filmekről van szó, merthogy gyanítom az EPVI könyve is Lucas ellenőrzése mellett készül, Obi-wan és Owen mégis testvérek.

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem te szoktad mondani, hogy Lucas álláspontja is csak egy álláspont a sok közül? :)

 

A kiadott műveket mindenki úgy értelmezi, ahogy akarja. És a könyv számomra EU. A filmekről van szó, merthogy gyanítom az EPVI könyve is Lucas ellenőrzése mellett készül, Obi-wan és Owen mégis testvérek.

 

Donát.

De, én szoktam mondani. De most nem arról volt szó, hogy mi hogyan értelmezzük ezt a részt, hanem hogy Lucas miért rakta bele Anakint. Legalábbis te ezt boncolgattad és én erre reagáltam. Egyébként valóban: a saját értelmezésnél csak a filmek számitanak szerintem is :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, de onnantól kezdve, hogy Lucas belerakta Haydent az EpVI-ba, onnantól kezdve mi döntjük el, hogy ezt hogy értelmezzük, nem?

Én meg pont azt írom, hogy az álláspontomat nem igazítom egy könyvhöz, amit nem is Lucas írt, és ami nem is a film, és ami ebből kifolyólag EU. A könyv mellesleg sok helyen eltér a filmtől, tehát pláne nem lehet döntő érvként felhozni, vagy nincs igazam? :)

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Most kicsit elbeszélün egymás mellett. Hisz én is pont azt mondom, hogy a filmek alapján mindenki a saját álláspontját ugy alakitja ki ahogy akarja (amig azok nem ütköznek a film történéseibe). De te ezt irtad:

 

"Emlékszem, anno rengeteget filóztunk rajta,hogy vajon miért is változtatta meg Lucas az EpVI végét.

 

Szerintem két féle oka van. Az egyik sokkal kézzel foghatóbb, materiálisabb."

 

Vagyis -én igy vettem ki- felvetteted, hogy Lucas, mint alkotó miért rakta be Anakint, és felvázoltál két lehetséges opciót. Ám ha erre kiváncsiak vagyunk, akkor bizony interjúkat kell feltúrni és akár a könyvet is, ha az tényleg Lucas elképzeléseit tükrözi.

Persze mindezekkel csak Lucas elképzeléseihez kerülünk közelebb, ami persze nagyon érdekes, de akkoris csak egy a sok közül és persze véletlenül se jelenti, hogy más értelmezésnek ne lenne helye, sőt!

Remélem érthető voltam :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem két féle oka van. Az egyik sokkal kézzel foghatóbb, materiálisabb.

 

Lucas szerette volna összekötni a filmeket. Három részen át látjuk az ifjú Anakint, ebből kettőben Hayden szerepel. Na már most. Mikor Anakin meghal, eredetileg szellemként Sebastian Shaw jelenik meg a helyén. De nem összeégett állapotban, és nem is teljesen leöregedve, ami azt jelenti, hogy már eredetileg sem az az ember jelent meg szellemként, aki a páncél mögött volt, hanem valaki fiatalabb.

Így tehát amikor Lucas megváltoztatta a Shaw fejét Haydenre, nem csinált mást, minthogy kijavította az így már hibának számító szellemalakot. De nem öreg Anakinből csinált fiatal Anakint, hanem egy nem létező Anakin képből csinált egy létezőt (elvégre a Shaw által megformált Skywalker test nem létezett soha, azáltal hogy Hayden eljátszotta a fiatal Anakint).

 

Ez a "földisebb" magyarázata.

Hát akkor nem ártott volna azt a jelenetet újraforgatni, amikor Luke leveszi az apja maszkját :P:) .

 

Egyébként a harmadik rész óta nagyon furcsa lenne, ha nem a fiatal Anakin lenne ott. Nehéz megmagyarázni, de tényleg mintha ezáltal lenne összekötve Vader és Anakin és a két trilógia is.

 

Az, hogy Luke olyan alakban látja szellemként apját, ahogy soha nem láthatta (nincsenek családi hologramok? enyje :D ) az erő szempontjából nekem azt jelenti, a szellemek nem belső képek, hanem tényleg ?fizikailag? vannak, és csak az látja őket, aki rá van hangolódva ezekre a rezgésekre. Luke Qui-Gon rezgéseire nem volt ráhangolódva, mert személyesen egyáltalán nem ismerte és úgy tudjuk Yoda is csak a hangját halotta. Valószínű Leia is láthatná Obi-van-t, ha elkezdene Jedinek tanulni. Vannak olyan képességek, mint telepátia, ami ösztönösen működik, úgy látszik a ?szellemjáráshoz? és ?szellemlátáshoz? kicsit beavatottabnak kell lenni vagy egyszerűen a szellemek döntik el kinek és mennyire mutatják meg magukat, de persze azért erőérzékenység kell hozzá. Vagy nem?

 

 

"Az igazság odaát van" :D

Szerkesztve: - Szisz
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Valóban elbeszéltünk egymás mellett.

 

Tehát: Én először megvizsgáltam, hogy vajon Lucas milyen filmes okokból tehette bele Haydent a filmbe. EDIT - ez persze csak spekuláció a részemről

 

Aztán meg megvizsgáltam, hogy vajon milyen Star wars univerzumbeli oka lehet. EDIT - ahogy ez is csak az én véleményem

 

De aztán amit a végén leírtam, az már a saját véleményem, nem Lucasé.

 

" És számomra ez az egyik bizonyítéka annak, hogy amikor Anakin áttért a sötét oldalra, megszűnt Anakin Skywalkernek lenni, s lett Darth Vader. S bár ez az Anakin a Jedi visszatér végén visszatér, de ekkor már Vader teste mögé szorul. Az igazi Anakin, a kiválasztott, véleményem szerint testben lélekben az az Anakin, akit az EpIII elején ismertünk meg. Itt stimmel mindene. A teste, a lelke. Az, hogy a próféciát csak 22 évvel később teljesíti be, az jórészt a környezetének tudható be. Hát szerintem ezért Hayden fejét látjuk az EpVI végén."

 

Ez már itt az én álláspontom, az én értelmezésem.

 

Donát

Szerkesztve: - Csabai Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az igazi Anakin, a kiválasztott, véleményem szerint testben lélekben az az Anakin, akit az EpIII elején ismertünk meg. Itt stimmel mindene. A teste, a lelke. Az, hogy a próféciát csak 22 évvel később teljesíti be, az jórészt a környezetének tudható be. Hát szerintem ezért Hayden fejét látjuk az EpVI végén.

Csakhogy a próféciát Vader teljesíti be? Vagy az ő testében Anakin aki már meghalt? Most visszaszállt bele és mozgatta Vader testét?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

"megszűnt Anakin Skywalkernek lenni, s lett Darth Vader".

 

Mondja ezt Obi-Wan, aki jól láthatóan nincs tisztában azzal mi a helyzet, hiszen akkor nem mondana olyanokat, hogy Luke-nak meg kell ölnie Vadert, vagy hogy Vader számára nincs visszaut.

 

Itt követik el szerintem a súlyos tévedésüket Yodával... Luke szerencsére tudta, hogy Vader az apja (és nem külön Anakin, hisz a kettő egy és ugyanaz), akiben egyre növekednek a kétségek, hisz nem ölte meg őt a párviadalukkor, sőt a Császár megölésére buzditotta.

 

Egyébként mit jelent az, hogy Vader az ep.3-ban születik? Ő valami gonosz szellem vagy Anakin skizofrén és a második énje ott születik meg?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakin nem halt meg, csak Obi-wan és Yoda gondolja így. Csupán háttérbe szorítja Vader. "megszűnt Anakin Skywalkernek lenni, s lett Darth Vader".

 

Luke személye, visszahozza őt - Vader testébe.

 

Donát.

Hát ez nem stimmel nekem. Ha nincs Vader testében Anakin akkor halott, mivel nincsen teste és ráadásul halhatatlan. Anakin ott van Vaderben, Vader ott volt Anakinban. Amikor megváltja magát Anakin Vadertől, akkor egy az egyben megváltja az univerzumot is. Legyőzi magát, a benne lévő gonoszt s ezzel a sötét oldal mehet az árnyékba. Persze ezt nem úgy értem, hogy ketten laknak egy testben hanem Anakin enged a benne lévő sötétségnek ami lenyeli, erre nyilván nem számított, hisz nem tudhatta, hogy a sötét oldal milyen. Miután mindkét oldalról megtapasztalta az erőt olyan tudás birtokába jutott amilyenre senki, még Dooku sem tehetett szert. Sőt azt kell mondjam, amíg nem ismerte meg a sötét oldalt addig a fényt sem ismerte, a fia lett a fény. Valaki már a világos oldalon tudja hol a határ.

Tényleg az még egy érdekes kérdés, hogy vajon Dookuval mi a helyzet, ő is ismerte mindkét oldalt, mi különbözteti meg Anakintól a midichlorian számán kívül? Gondolom nem a midiszint alapján osztogatják a halhatatlanságot. A halála. Az amiként meghalsz, megmutatja miként éltél. Dooku céljai különböznek és ezáltal a szerzett tapasztalatai is mások, hiába járt mindkét oldalon, a teljességet nem kapta meg. Többféle út is vezet a halhatatlanságba, de nem mindegyik.

Szerkesztve: - Szisz
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vader nem az EpIII-ban született. Hanem Anakinnel együtt. Ő a Sith-ek kiválasztotta (Palpatine: You fulfill your destiny) Anakin pedig a Jediké.

 

 

Itt nem Obi-wantól idéztem, hanem a saját első hozzászólásomból a témával kapcsolatban, azért, hogy alátámasszam: szerintem Anakin nem meghalt, hanem megszűnt lenni, ami nekem nem ugyanazt jelenti (mégha Obi-wannak igen)

 

Luke pedig apját csalogatta elő Vader mögül. :D:) Sajnálom, de én tényleg így látom.

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szisz, én másként látom, de szerintem ezzel egyedül vagyok :D

 

Szerintem Skywalker testében két én élt, Vader és Anakin. Vader, akit Plagueis teremtett, és akinek a Sith prófécia szerint az volt a feladata, hogy kiirtsa a Jediket, és Anakin akinek az volt a sorsa, hogy kiirtsa a Sith-eket. Utóbbi felülkerekedett a másikon a hatodik részben és beteljesítette sorsát.

 

 

Tudom, hogy baromi komplikált, de én akkor is így látom :)

 

 

Donát

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyszer már kibontottam a Vader topicban, és akkor is megegyeztünk abban, hogy másként látom én, mint te (ami nem baj természetesen :) ) mindenesetre: ismétlés a tudás anyja:

 

"Anakin Skywalker - Darth Vader

 

Íme az én véleményem A kiválasztottról:

 

Episode I - The begining of the path

 

Anakin Skywalker. Önzetlen. Segítőkész. Szerető. Tehetséges. Büszke. Ragaszkodó. Akár a tökéletes jó megtestesítője is lehetne. Legalábbis felülről. A felszínről. Dzséjt már jó néhány jellemhibát emelt ki, többségükkel egyetértek, néhányukkal nem, de most nem erre szeretnék ki térni. Hol lehet ebben az aprócska fiúban Vader? Mikor bukkan fel? Lehetséges volna... hogy ekkor még sehol sincs Vader? Hogy a magot Palpatine ülteti el Anakinben?

Véleményem szerint nem. Vader ott van: ott van, amikor Anakin büszkeségből kijavítja Padmét. Amikor haragosan vitatkozik Yodával. Amikor ellenszegül Qui-Gonn akaratának. Vader megbújik, igen, de ott van. Benne. A mag. A mag, melyet Darth Plagueis kreált.

De ott van a föld is! A föld, melyet az Erő hozott létre. Ez a lény, és itt most szándékosan nem Anakint írok, ez az ember maga az egyensúly. Ott van benne a mag, melyet Plagueis elvetetett, a tökéletes Sith magva, de ott van a föld is, melyet az Erő plántált belé, hogy egyensúlyt hozzon az Erőbe.

Persze ekkor még a mag gyenge. A föld pedig erős. Befedi a magot. Eltakarja. Ám ott van, kérlelhetetlenül próbál megkapaszkodni a földbe, néhány csírával. A félelem csírájával.

 

EpisodeII - Confused 10 years.

 

A mag tehát ott van. És közben persze megjelenik a napsugár is. A sugár, mely a földet együtt gondozza a maggal. Hiába törekednek arra a Jedik, hogy kiűzzék Anakin lényéből Vadert, a magot, s annak csíráit, azáltal, hogy kitanítják, a magot is nevelik. Olyan hatalmat adnak a földnek, mely közvetve befolyásolja a magot is. Azzal, hogy vállalták a fiú kitanítását, vállalták a kockázatot, hogy a mag kinő. Vader eluralkodik Anakinen. Anakin... a kiválasztott fejlődik, elképesztő erő kezd el kibontakozni benne. A szeretete hatalmas méreteket ölt, persze a Vader-táplálta büszkeség is, és érezni, amint a két hatalom, mely irányítja, összecsap felette. viaskodnak benne. Ám Anakin elnyomja Vadert. Még akkor is, ha a magot szüntelenül öntözik. Ki más, mint Palpatine? A víz behatol a földbe, olyan mélyre ér, ahová a nap nem tud beférkőzni. Egyenesen a föld beljesébe, a magig hatol. Egyenesen Vadernek szólnak Palpatine mondatai, nem Anakinnek. A büszkeségét növeli, a nagyravágyását, a hataloméhségét, nem a szeretetéhségét, a toleranciáját, azaz egyetlen olyan képességet sem, mely Anakint jellemzi. És a csírák elkezdenek nőni. Szépen lassan. felfelé, a föld felszínére. És amikor kibuknak, Anakin megérzi őket. Anakin, nem Vader! Az álmok... az álmok felszínre hozzák Vadert. Egyelőre csak éjszaka, amíkor Anakin alszik. Vader már munkálkodik. Plagueis teremtménye beérni látszik. Képes azokat a képességeket felhasználni Anakin ellen, melyek a lény legbecsesebb tulajdonságai. A Szeretet, a megmentési kényszert. Vader ezzel manipulálja Anakin lényét.

Amikor Anakin rátalál anyjára egyszerűen képtelen elfogadni, hogy anyja,akit úgy szeret, meghal. Feléled benne Vader: A te hibád! És a Jediké! Magad miatt és miattuk halt meg az anyád! Anakin érzi, hogy ezekkel a gondolatokkal nem veheti fel a versenyt. Feltör Vader. Lehull a taszkenek feje. A fiú visszatér a garázsba. Megint Anakin hangján szól:

"Ez a váltó elromlott. De megtudom javítani. Jó vagyok a dolgok helyreállításában... mégsem tudtam őt megmenteni" Addig Anakin. Az emlékek hatására ismét előtör Vader. Ezúttal már nem is próbálja titkolni létét:

Miért kellett meghalnia? Miért nem tudtam megmenteni? Tudom, hogy megtehettem volna! Önvád. Vader legjobb eszköze. Ezek a képességek nem elegendők neked - sugallja Anakinnek. Padmé ellenkezik.

Nem vagy mindenható!

Miért nem? Annak kellene lennem... egynap az leszek! - válaszolja Vader. Padmé nem érti a kettőségget. a kettőséget, mely a fiút jellemzi.

Mi a baj?

Anakin előtör. Ha csak egy másodpercre is, de előjön. Egy mondaton belül érzékelni a kettőséget. A kettőséget, mely a fiú létét meghatározz:

Megöltem őket. Mindet. Halottak. Mindannyian. Nemcsak a férfiak... a nők és a gyerekek is Anakin. Ezt nem kell magyarázni. Nem tud szabadulni a lelkiismeret furdallástól, ezért könnyít a lelkén, hanem aztán...

Olyanok, mint az állatok! Levágtam őket, mint az állatokat! Gyűlölöm őket! Ugye-ugye. Az a bizonyos csíra. Vader immáron ott van a fiú lelkében, párhuzamosan Anakinnel. Minden fényes Anakin gondolat mellett ott van az árnyékos Vader gondolat. A mag kiserkent.

 

EpisodeIII - Fall of the Hero

 

Hősünk immár igazi hős. A mondat nem elírás, a lényege valóban ez a harmadik rész elejének. Két arcú hős. Egyrészről ott van Anakin, a megmentő, a legimpozánsabb Jedi képességekkel megáldva, és ott van Vader, aki titkol, aki fél, aki bosszút esküszik. Harcolnak. Vívódnak. Anakin harcol - harcol a barátjáért, Palpatine-ért, a jó úton maradásért, a jóslat beteljesítéséért. Vader harcol a hatalomért, a büszkeségért, az elismerésért, és mindenért, amelyről valaha Plagueis álmodott.

Hősünk megérkezik Palpatine börtönébe. A börtön, mely egyben Anakin börtöne. Itt nincs jó tett és rossz tett, csak Dooku van, Dooku, aki levágta a kezem - harsogja Vader - Dooku, aki fogva tartja Palpatine-t - kontrázik Anakin. A cél ezúttal közös. Dooku semlegesítése. És lám-lám, mekkora erőt ad a fiúnak, amikor két énje összefog... Dookunak esélye sincs. Skywalker most éli fénykorát. Nincs kétely, nincs lelkiismeret furdalás, csak egy cél van - legyőzni Dookut. A fiú kigondolja, és meg is történik. kérdések nélkül. A gróf legyőzettetik. Skywalker két énje ketté szakad. Megölje? Ne? A palánta már-már eltűnik a földben, mikor a víz, az áldott víz támaszt nyújt neki, pont az űr hidegében, a semmiségben, amikor napfény a közelben sincs. Vader erőre kap és felülemelkedik Anakinen. Dooku meghal.

Pár héttel később járunk. Skywalker nem tudja mire vélni a sok-sok változást ami végbement körülötte, és benne. Vader most már minden mozdulatában benne van, a bizalmatlanság minden mozdulatát övezi, csupán Palpatine maradt meg neki, és persze felesége Padmé, akire ez esetben azonban kívülállóként tekint. Obi-wanban már nem bízhat. A napsugár egybefolyik a felhővel. Immáron nem tudja megkülönböztetni a fiú a világosat a sötétségtől.

És ekkor... ekkor belép a katlanba. A határok elmosódnak. A víz,mely eddig adagolva folyt a magba, most árvizet gerjeszt, elmossa a föld és a mag határát, Anakin és Vader határát, a sötét és a világos határát, a jó és a rossz határát. Skywalker úgy érzi megőrül. Mit tegyen? Kinek engedjen? Egyáltalán? Mit akarok? - kérdezheti magától. - Nyugalmat... békességet - harsogja Anakin. - A nyugalom nem mentheti meg Padmét. - kontrázik Vader. ÉS megtalálja az adu ászt. Skywalker dönt. A földet elmossa a víz. A mag pedig növénnyé fejlődik. Megszületik Darth Vader emberi manifesztációja.

 

 

Episode IV - Who is Anakin?

 

Tizenkilenc év. Tizenkilenc év sötétség. Magányosság. Tizenkilenc év a gondolatokkal, Anakin nélkül. Tizenkilenc év, és a növényből fa lett, a földből hamu. Vader mindenhol ott van, Anakin eltűnt. Tán nem halt meg, de napfény nélkül nem tud élni. Nem tud létezni. De ott van. Beleivódott a növény belsejébe. Ott van, amikor lélegzik, amikor virágzik, amikor létezik. Anakin nem halt meg. Nem halhatott meg. CSupán eltűnt.

Vader... a tökéletes céltalanság uralja életét. Nincs szüksége semmire, már hatalomra sem. Nincs rá igénye. Motivációja. Kín számára az élet. De még nagyobb kín lenne neki a halál. Vader rendeltetése az volt, hogy tökéletes Sith legyen. De elbukott. 19 éve. És mégis életben maradt. Mert Anakin még ott volt benne, akinek célja volt. Aki létezni akart. Aki beakarta teljesíteni a sorsát.

Vader elfojtott mindenkit és mindent, ami csak Anakinre emlékeztette. Tudta, hogy ott van benne, és tudta, hogy nem tud vele mit kezdeni, de nem volt hajlandó tudomást venni róla. Mígnem...

Mígnem felbukkant Obi-wan. Barátság, szeretet, szerelem, élet - ezekre emlékeztette volt mestere Vadert. Azaz... azaz inkább Anakint. Anakin erőt gyűjtött. Nem lehetett látni, messze volt attól, de ismét látott esélyt arra, hogy véghez viheti sorsát.

De még gyenge volt. Vader uralkodott felette, és megölte Obi-want. De valami akkor is megmozdult. Valami, amit Vader nem tudott uralni.

 

Episode V - When the sun rises

 

Anakin tovább erősödött a három év során. Újabb érzések táplálták. Érzések, melyek feleségére, Padméra emlékeztették. Szeretet. Szerelem. Vader dühöngött. El akarta pusztítani a forrást. A forrást, mely mindezt felkeltette az fiát. De nem volt könnyű dolga. Lassanként számolnia kellett Anakinnel, a másik énnel, akit a lassanként előbukkanó napfény, a fia közelsége hozott közelebb a felszínhez. A víz, mely oly maradéktalanul áramlott addig Vader felé, most hirtelen elapadt, felszárította a napfény, és Vader elkezdett gyengülni. Képtelen volt véghez vinni akaratát, megölni fiát, de még csak áttéríteni sem. Anakin másért küzdött. A közös célért. Tudta, hogyha ő és Luke közös célt találnak, ismét olyan erősek lehetnek, mint hajdanán ő volt, amikor Vader és Anakin pár perc erejéig összefogtak. És akkor, talán akkor, megtörthetik Vadert és az Uralkodót.

Anakin hitt a fiába. Ő sugallta az Uralkodónak az áttérítés lehetőségét, ő akart időt nyerni magának, az erősödésre, és fiának, a tények elfogadására. Anakin jól taktikázott.

Vader most már őrjöngött. Néha teljesen képtelen volt uralkodni kétségein, a felfeltörő jóságon, melyek teljesen felőrölték tartalékait. Vader gyengült. Határozottan gyengült.

 

Episode VI - Fulfill your destiny

 

Üresség. Teljes üresség. Ez jellemezte Vadert. Tettre készség, motiváció, szeretet. Ez jellemezte Anakint. Ismét kiegyenlítették egymást. Fej-fej mellett álltak, csak úgy, mint huszonkét évvel azelőtt. CSakhogy most már a fény jobban dominált, mint a víz. Anakin pontosan látott mindent, érezte, mi folyik körülötte. Lélegzett! Anakin lélegzett, Vader csak fulladozott. A szeretet érzése oly távol állt tőle, hogy képtelen volt elviselni. Anakin pedig erősödött. Vader igyekezett minél tovább hallogatni Anakin visszatérését, pedig ez egyre inkább elkerülhetetlennek tűnt.

"Érzem benned a vívódást!" - hallotta a távolból Luke hangját.

"Bennem nincs vívódás!" hazudta Vader, de hangjai üresen csengtek. Egyszer még, utoljára, sikerült teljes mértékben uralnia Skywalkert:

" Ha te nem állsz át a sötét oldalra, akkor talán majd ő igen!"

Vader legyengült, Anakin átvette helyét, de képtelen volt küzdeni saját fiával. Luke levágta kezét, és Anakin tehetetlenül nézte, amint fia ugyanabba a helyzetbe került, mint annak idején ő. ÉS a víz ismét megindult - ezúttal azonban már Luke felé. De a fia ellenállt. A fia megmutatta Anakinnek, hogyan kellett volna elnyomnia Vadert. A szeretettel. A szeretettel, melyet Luke az apja iránt érzett. Anakinnek is ezt kellett volna tennie. ELnyomni Vadert a szeretettel, melyet Padmé iránt érzett.

Vader ismét visszatért, és Anakinnel vívódva figyelték Luke haláltusáját.

Anakin azonban már rég tudta, hogy mit kell tennie. Felidézett mindent, ami egykor az életére emlékeztette, a jóságra, azokra az időkre, amelyek ben még nem játszott nagy szerepet Vader, és ezzel az erővel örökre lenyomta a benne dühöngő Sith-kreálmányt, és beteljesítette a sorsát.

Anakin Skywalker beteljesítette a sorsát. "

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én Yoda helyében min 100 évesen tértem volna akkor vissza :)

Zseléshajú Yoda :metal:

Valószínű Yoda is a fénykorabeli alakban jött és az nem a fiatal Yoda. Obi meg ezek szerint valamit mégis elrontott amikor Anakint képezte ki, mert ő is öregségében dicsőült meg.

 

Anakin még mindig fura, a "gyerek mészáros visszatér", biztos még azelőtti alakja jön vissza, ám ez csak egy jelenés. Nyilván azért választja ezt a formát ? formát vagyis a tartalom azért nem ugyanaz ? mert az öreg testhez a sötét oldal tapad. Meg ő az egyetlen, akiről nem tudni mikor tanulta meg a halhatatlanságot. Obi és Yoda hozta vissza, esetleg és ők meg így hozták vissza.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szisz, én másként látom, de szerintem ezzel egyedül vagyok :D

 

Szerintem Skywalker testében két én élt, Vader és Anakin. Vader, akit Plagueis teremtett, és akinek a Sith prófécia szerint az volt a feladata, hogy kiirtsa a Jediket, és Anakin akinek az volt a sorsa, hogy kiirtsa a Sith-eket. Utóbbi felülkerekedett a másikon a hatodik részben és beteljesítette sorsát.

 

 

Tudom, hogy baromi komplikált, de én akkor is így látom :?

 

 

Donát

Nem komplikált, a misztikuspszihoanalizises énem :P még hajlik is ebbe az irányba. Csak Bomarr és mások azért megerősítették bennem, hogy ez egy mítoszszerűen építkező történet és a mítoszokban nincsenek többszörös személyiségek. Ha így nézem akkor Anakin ott bent kuksol és végignézi a pusztítást, amit Vader visz véghez. Anakin hívja elő magából, mert ő maga erre nem képes ezért csinál egy Vadert, de attól Anakin még felel Vader tetteiért, hisz Vader tetteit ő is elkövette még ha ezt maga elől takargatja is. Tehát Vader nem belekerül valahogyan hanem Anakin teremti meg, Sidius befolyására.

Kész moralizálás, amit itt csinálok :P .

 

Vader és Anakigy egy. Két különböző "személyiség", de ugyanannak az embernek a két személyisége. És nem a személyiség lesz halhatatlan hanem mi? :)

Ezzel a finomítással ok. Csak nem túl "romantikus" ill mítoszos belekeverni személyiségelméleteket. Akinek nem ízlik ne egye magára.

:D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tudom, azt a történetet nem ismerem :)

 

Ez az én véleményem. És szerintem nem akkora őrültség, csak én készpénznek vettem Obi-wan teóriáját azzal a különbséggel, hogy mivel én ismerem a film végét, ezért tudom, hogy Anakin nem szűnt meg a harmadik részben.

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát persze hogy nem szűnt meg, hisz halhatatlan :D . Ám hogy mikor válik azzá? Amikor meghal, mert nem hal meg. A két "világ" közt vannak az átjáróban, a teljes eggyé válás és a fizikai világ közt. Amit írsz az csak ugyanannak a dolognak egyfajta magyarázata.

 

Végül is mindenki halhatatlan, mert amikor meghalnak eggyé válnak az erővel, az más kérdés hogy pl. Sidius így megszűnik, mert az ego a halállal megszűnik. Aki már életében eljut az egotlanságba az képes visszatérni "az erő honából", hogy a testben élőket tanítsa. A test nem lehet halhatatlan, a Sithek ugyan erre törekszenek, ez mégis összeférhetetlen az erő természetével. Amit látunk a halhatatlanokból az is test egyfajta asztráltest és ilyen csak a jófiúknak és jó kislányoknak jár. :D

 

A rossz fiúk nem akarnak eggyé válni, a jóknak meg már életükben ?egyé? váltak ezért, kiváltották a halált, álhalál. Aki áléletet él az már élve holt. Elég fárasztó tudok lenni... :)

Szerkesztve: - Szisz
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tudom, azt a történetet nem ismerem  :D

OFF

 

Akkor egy kis ismeretterjesztés: Robert Louis Stevenson 1886-ban irta meg a "The Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde" cimű, mára már klasszikusnak számitó regényét, amely hirnevét elsősorban az 1931-ben készült film-feldolgozásnak köszönheti. A történet egy tudósról (Dr. Jekyll-ről) szól, akinek a testében egy gonosz 'én', egy bizonyos Mr. Hyde lakozik, aki ha a felszinre kerül borzalmas dolgokat művel (gyilkolászik stb.), aminek aztán szegény Dr. Jekyll issza meg a levét, aki ezekről a borzalmakról egyáltalán nem tehet, de rajta kérik számon őket.

Érdekesség, hogy az eredeti műben nem történik fizikai változás, akkor, amikor a gonosz 'én' veszi át a test uralmát, ám a későbbi film-feldolgozások, pont az erős fizikai-átváltozások (és az őket megjelenitő speciális effektusok) miatt váltak közismertté.

 

jekyll_www.kepfeltoltes.hu_.gif

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakin szelleme. Ahogy én látom azért kellett, mert így jobban összeköti a filmeket, és a karakternek is jót tesz, hogy nem annyi ember játsza el Anakint ahány SW epizód van...

 

A másik szempont pedig; a jó Anakin kifejezőbb visszatérése. Az, hogy a fiatalabb énjét látjuk csak azt jelképezi, hogy Anakin megtért, de semmmiképp nem azt, hogy ugyanabba az állapotba lépett volna, mint ami huszonévvel ezelőtt jellemzte. Azzal, hogy túl tudott lépni önmagán, és megölte az Uralkodót, egy új, sokkal bölcsebb szintre lépett. Hasonló ez ahhoz, amikor Luke nem öli meg őt, hanem eldobja a fegyverét. Említettem már valahol, ezt nevezik a hit ugrásának, ami kb. annyit tesz: megvilágosodás. Talán Luke szenvedése alatt jött rá Vader arra, hogy az egész Palpatine oldalán leélt élete semmit se ért.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Donát. Érdekes az elméleted, de kicsit túlmisztifikált nem? :D Anakin valóban nem volt skizofrén. Régebben nekem is hasonlóü volt a véleményem mint neked, hogy két énje volt, ami valahol igaz is, hiszen mindenkinek két énje van. Egy jó és egy rossz. A legtöbbünkben a jó elnyomja a rosszat. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem a skizofrénia valahogy nem is passzol a mitikus világképbe... Obi-Wan szavaiból is inkább csak azt veszem ki, hogy külön kezeli a régi és az akkori Anakint, ami érthető is, hisz amikor még Anakinnak hivták, barátok voltak és Vaderré válása után valamivel ellenségek lettek. De nem beszél olyasmiről, hogy két énje lenne...

Yoda is egy emberként kezeli az ep.5-ös beszédekor, amikor Luke apjáról azt mondja, hogy elindult a sötétség ösvényén, amely bizony könnyebben járható út... és nem azt, hogy a gonosz énje átvette az irányitást. Ha igy néznénk Anakinnak nem is lenne drámája, hisz a szörnyüségeket passzivitásban vészeli át, és nem is felelős értük semmilyen mértékben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.