Ugrás a kommentre

3x16 - Altar of Mortis


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Ody: véleményt nyilvánítottam, és nem tetszik, hogy fröcsögésnek van beállítva csak azért, mert nem értek veled egyet.

Nem ez a baj. Sose ez volt. A stílus bökte a csőröm. Egyszerűen nem szeretem amikor megjelenik a gyűlölet bármilyen formája az SW ellen. Pont ezt kiszűrendő hoztuk létre ezt a helyet... Le is van fektetve, nem csak dicsérni lehet, de azért tartsunk már egy szintet. Az utóbbi hozzászólás már teljesen elfogadható szerintem, ha csak ez van nincs is semmi bajom.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ody: Ne haragudj, igazad van. Így visszaolvasva, valóban kemény volt az első hsz-em a résszel kapcsolatban, egyszerűen csak sosem éreztem ilyen mély csalódottságot egyik eddigi epizód kapcsán sem.

 

Amik pedig a kilógó lólábra vonatkoznak. Egyáltalán nem tetszett ezeknek a lényeknek a szerepe. Eleve az egyik bármilyen alakot ölthet, egyik pillanatról a másikra ember külsőből madárrá vált, mint valami animágus, a nő meg úgy néz ki mint egy tündér. Emellett az Erőt már elmagyarázta a film, számomra nincs szükség újabb értelmezésre, illetve, hogy az egyensúlyt ilyen lényeken keresztül érzékeltesse. Emellé jön még a harapás általi mérgezés vagy mi, illetve a feltámasztás, ami abszolút fekete pont, hiszen sem a Jedi féle Qui-Gonnos feltámadásba, sem a Sith féle Palpatine manipulációba nem illik bele. A jók nem támasztanak fel: a jók elengednek.

 

Végül, mindkét epizód látványvilága olyan volt, mint egy videojáték távoli bolygójának a meganimálása. És mint mondtam, egyáltalán nem tudom az itt látottakat elképzelni a filmekben pl., hogy Anakin visszaemlékezne, hogy "jé, ilyen kalandunk is volt". Ez a második olyan dolog, amit a filmek nem tudnának felvállalni azóta, hogy Dooku elvesztette a fénykardját.

Szerkesztve: - Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is kicsit túlreagáltam, nem szoktam meg a törzstagoktól ezt a durva lehúzást. :oops: A többire nem tudok válaszolni, mert még nem ismerem a végkimenetelt.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én értem, hogy miért nem tetszhet ez a trilógia mindenkinek: tényleg nem a megszokott SW-módszerekkel feszeget fontos kérdéseket. Viszont nekem pl. kifejezetten tetszik, hogy egy érdekes, új megközelítésből vetődnek fel ezek a kérdések. Mit jelent az, hogy Anakin a kiválasztott, hogy éli meg ezt ő maga, tudatában van-e, mi minden múlik rajta, stb. Még folytathatnám, mert már láttam a trilógia utolsó részét is, de azt majd inkább ott, és itt meg nem is ez a lényeg.

Ez a történeti szál egy játék a gondolattal, azzal, hogy vajon mi van Anakin fejében. Ezzel a mozifilmek ilyen mélységében nem foglalkoztak, mert egy SW-filmnek annyi mindent kell elmondania, csak apró utalások vannak, meg persze a tettek, amelyekből lehet következtetni. Itt pedig a készítők eljátszottak a gondolattal, hogy.... Szerintem ezt az animációs műfaj nagyon jól elbírja. És hogy felmerült, az kifejezetten jó lehetőséget ad a Kiválasztottságról elmélkedni kicsit. Az elénk táruló képek nem mentesek túlzásoktól (ilyen pl. Ahsoka feltámasztása), de az egész szürrealitása nem véletlen. Úgy kell nézni, ahogy egy szürrealista képet néz az ember - távolabbról, hogy megjelenjen a valódi téma.

Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amik pedig a kilógó lólábra vonatkoznak. Egyáltalán nem tetszett ezeknek a lényeknek a szerepe. Eleve az egyik bármilyen alakot ölthet, egyik pillanatról a másikra ember külsőből madárrá vált, mint valami animágus, a nő meg úgy néz ki mint egy tündér. Emellett az Erőt már elmagyarázta a film, számomra nincs szükség újabb értelmezésre, illetve, hogy az egyensúlyt ilyen lényeken keresztül érzékeltesse. Emellé jön még a harapás általi mérgezés vagy mi, illetve a feltámasztás, ami abszolút fekete pont, hiszen sem a Jedi féle Qui-Gonnos feltámadásba, sem a Sith féle Palpatine manipulációba nem illik bele. A jók nem támasztanak fel: a jók elengednek.

Az Erőt már megmagyarázták a filmek... a lényeg pedig az, hogy jóformán "mindenható", így semmi nem lehetetlen általa. Alakváltás, felélesztés, stb. Attól függ, miként tudja alkalmazni az illető. Nem csak a Jedik és a Sith-ek által ismert Erő-használati módszerek léteznek (nem lenne valami fantáziadús, ott vannak pl.: az Éjnővérek). Az Atya, később pedig a Fiú mondja is, hogy "Jedik, Sith-ek...túl egysíkúan látod az univerzumot." Azért, mert eddig nem volt példa hasonlóra a filmekben, regényekben, játékokban, akárhol, az még nem jelenti azt, hogy lehetetlen. Épp ettől szép a TCW, hogy mer újat mutatni, tágítja az SW-univerzumot, más megvilágításba helyez bizonyos dolgokat, de mindezt módjával teszi. Ha az előzmény-trilógia készítésekor Lucas úgy gondolkozott volna, ahogy sokak szerint most a TCW-nél kellene, akkor az Ep1-2-3-ban TIE-vadászok repkedtek és rohamosztagosok masíroztak volna 3x2 órán keresztül. Ez lenne a normális? Ez a trilógia valóban kissé merészebb atéren, hogy új, idegen elemeket vet be, de nem értem, mi ezzel a gond?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha az előzmény-trilógia készítésekor Lucas úgy gondolkozott volna, ahogy sokak szerint most a TCW-nél kellene, akkor az Ep1-2-3-ban TIE-vadászok repkedtek és rohamosztagosok masíroztak volna 3x2 órán keresztül. Ez lenne a normális? Ez a trilógia valóban kissé merészebb atéren, hogy új, idegen elemeket vet be, de nem értem, mi ezzel a gond?

Bennem is ez merült fel, hiszen az EPI után rengetegen nem értették és sz*rozták a filmet, hogy midi-izék az Erő? Meg tele van baromságokkal, és az már nem is Star Wars, hanem a 8 éveseknek készült reklám anyag... Én mindig úgy álltam hozzá, hogy először megvizsgáltam mennyire illeszthető bele a nagy egészbe az elém rakott tartalom, aztán döntöttem. Szerintem ez a trilógia spirituális síkon nagyon is beleillik az SW konglomerátumba.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Megpróbáltam alkalmazni a korábban is használt teóriámat erre a részre is.

 

Ahsoka és a Fiú kapcsolata tulajdonképp Ahsoka és Anakin sötét oldalának a kapcsolata. A mestere megmérgezi a lányt, „a sötét oldal magvait” veti el benne. Ennek csak az lehet a vége, hogy Ahsoka „nem fogja meglátni” a jövőjét. Az a mérgező harapás ebből a szempontból kiváló momentum.

 

Nagyszerű a hármas jelenet is, amiben Anakin belső konfliktusát láthatjuk. Az Atya arról beszél, hogy a Fiúnak egyre csak növekszik az ereje. Erre azt a választ kapja, hogy a Kiválasztott megmutatta neki milyen hatalmas is lehet. Ez Anakin vívódása. Növekszik benne a sötét oldal, plusz az Erő mélyebb megismerése egyúttal nagyobb hatalmat is ad a kezébe, ez pedig a Kiválasztottsághoz köthető. De ami a leglényegesebb, azok az Atya szavai:

 

- Tiltott dolgot tettél. A Sötét Oldalt választottad, hogy a haragodat, és a hatalom iránti vágyadat táplálja.”

 

Anakin a buckalakók lemészárlásánál pontosan ezt tette, ráadásul később a hatalomért vállalta a sötétséget.

 

Aztán itt van a barlangos jelenet, ahol Obi-Wan kap szerepet (ez az egyik legszebb utalás a történetben). Szinte ő az egyetlen, aki meg tudná fékezni Anakint, és szerintem ennek szép bemutatása történik itt. Íme, egy kép, ami talán jobban rávilágít, mire gondolok:

 

vader.jpg

 

Nektek nem tűnt még fel, hogy ez az alakzat nagyon hasonlít Vader sisakjára? Benne pedig a kard, amivel legyőzhető. Körülötte az égő tűznyelvek azt szimbolizálják, hogy a sith lord a tűzből fog megszületni. Obi pedig az egyetlen, aki megállíthatja őt, vagy képes hatni rá.

 

A toronybéli események is megérnek egy misét. :D

Anakin megmássza a tornyot, és ott találja Ahoskát, eltévelyedve. A lánynak az első mondata is árulkodó:

 

Büszke vagy rám mester?

 

Ez az ironikus mondat utalhat arra, hogy Ahsoka bukása bizony Anakin hibája is (lesz). Az egész párbeszéd erre van kihegyezve, így ez egy utalás is lehet a jövőre nézve. A toronyban zajló beszélgetés is nagyszerű. Obi-Wan a Leány oldalán jelenik meg, ergo Anakin jó oldalát erősíti. Itt is van egy remek párbeszéd.

 

”- Mit tettél, fivérem?

- Mit? Azt, ami helyes...Vagy ami helytelen, bizonyos szemszögből nézve.

- Atyánk haldoklik. Te tetted ezt?”

 

Lefordítva ez annyit tesz, hogy Anakin sötét oldala fokozatosan elpusztítja a racionális énjét. Ezután önmaga vívódása következik a fivérek harca képében, amihez később az Atya is csatlakozik. Ez olyasmi lehet, mint amin Anakin keresztülmegy lelkiekben az EPIII alatt, amikor a Jedi tanácsterem magányában vívódik, hogy mit is tegyen. Akkor is így csatázhat benne a jó és a rossz oldal.

Később, amikor a Leányt szúrja le a Fiú az olyan, mint amikor Anakin rájön, hogy a dühe és a sötét oldallal való szövetkezésébe Padmé életébe került. Persze akkor már nem Anakin hanem Darth Vader.

Ahsoka feltámasztása egyenes kivetülése Anakin ama vágyának, hogy legyőzze a halált és megmentsen mindenkit, bármi áron (erre esküt is tett a Tatooine –on, az anyja sírjánál). Ez az egyik olyan súlyos momentum, ami a végzetét fogja okozni, hisz ebbéli vágya hajtja a sith karmai közé. A vízió arra is utalhat, hogy ezt a tudást itt még a Jedi útjától várja, azért is zajlik a metódus úgy, ahogy látjuk. A világos oldala ad életerőt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyszerű a hármas jelenet is, amiben Anakin belső konfliktusát láthatjuk. Az Atya arról beszél, hogy a Fiúnak egyre csak növekszik az ereje. Erre azt a választ kapja, hogy a Kiválasztott megmutatta neki milyen hatalmas is lehet. Ez Anakin vívódása. Növekszik benne a sötét oldal, plusz az Erő mélyebb megismerése egyúttal nagyobb hatalmat is ad a kezébe, ez pedig a Kiválasztottsághoz köthető. De ami a leglényegesebb, azok az Atya szavai:

 

- Tiltott dolgot tettél. A Sötét Oldalt választottad, hogy a haragodat, és a hatalom iránti vágyadat táplálja.”

 

És akkor itt is. Erről az jut eszembe, amikor Obi-wan arról beszél Padménak, hogy "He has become a very great threat", azaz, hogy hatalmas veszély lett immáron a galaxisra.

 

A párbajban pedig Obi-wan szavai: "You allowed to this dark lord to twist your mind... until now: you've become the very thing you have sworn to destroy."

 

Obi-Wan a Leány oldalán jelenik meg, ergo Anakin jó oldalát erősíti. Itt is van egy remek párbeszéd.

 

”- Mit tettél, fivérem?

- Mit? Azt, ami helyes...Vagy ami helytelen, bizonyos szemszögből nézve.

- Atyánk haldoklik. Te tetted ezt?”

 

Anakin és Padmé párbeszéde a Mustafarról.

"He said you killed younglings. (...)" - mint egy kérdésként, hogy valóban Anakin ölte-e meg a padawanokat."

ekem erről a jelenetről az "Anakin, you're breaking my heart" jut eszembe egy az egyben.

 

Később, amikor a Leányt szúrja le a Fiú az olyan, mint amikor Anakin rájön, hogy a dühe és a sötét oldallal való szövetkezésébe Padmé életébe került. Persze akkor már nem Anakin hanem Darth Vader.

 

Azért olyan, mert ez konkrétan annak a metafórája. Amikor Padmé Obi-want a Mustafarra "vezeti", akkor Anakin haragja nem Padméra irányul, hanem Obi-wanra, de csak Padmét képes "megsebezni" dühében. Később, mikor rájön, mit tett (csak úgy, mint a Leány leszúrásakor) kitör belőle a fájdalom. Ez is azt a képet erősíti, hogy az Atya Obi-wan, a Leány pedig Padmé.

Szerkesztve: - Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez is azt a képet erősíti, hogy az Atya Obi-wan, a Leány pedig Padmé.

ÉRdekes. Kezdek hajlani ebbe az irányba, bár még meg kell majd még egyszer néznem a trilógiát ezen a szemüvegen keresztül. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ehhez a részhez is írok valamit. Már nagyon ideje volt. A trilógia harmadik részét is láttam már (még szééép!), úgyhogy elmondhatom, hogy szerintem a három rész közül ez a legjobb.

Kezdődik Anakin "rémálmával", amiben ugye elhangzik a jól ismert "Join me and together", de ennél a jelenetnél nekem a "We will destroy the Sith..." mondat tetszett, illetve az ahogy hangzik. Sam Witwer tökéletes hangot kölcsönöz a Fiúnak. És az ezt követő tűzben átváltozás is nagyon ott van. A Fiú üldözése a sziklák között is megragadott, a hajó lezuhanása is kiválóan lett megcsinálva. A "kis patkányról" gondoltam, hogy a Fiú lesz, hisz ki más lenne...

Obi-Wan kérdi, hogy hogyan találja meg az Atyát, és lám a hegy elment Mohamedhez. Az ezt követő jelenetet, nevezetesen a Fiú támadását az Atya ellen, valahogy nem hittem el, azt hittem a Fiú álmodik. :oops: De nem, rá kellett jönnöm, hogy ez bizony a valóság. A Fiú hatalmat akar.

Dark Ahsoka és Anakin szópárbaja rendben volt, de a fénykard csatájukról szerintem ez már nem mondható el. Jobban belegondolva, eddig egyik agresszív véleménycsere sem tetszett úgy igazán a sorozatban. Lehet túl sokat várok. Bár azt elismerem, hogy a szaltóval visszaszerzett fénykard Ahsokától jó volt.

A Lány és Fiú párbaja viszont tetszett (az előzőből gondolva: naná, hisz nem fénykarddal harcoltak), összetűzésük az események tükrében várható volt.

Amikor Ahsoka kezében volt az ősi penge, volt egy pillanat amikor azt hittem, hogy megtöri a Fiú varázsát és leszúrja.

Sejtettem, hogy a Lány a penge útjába veti magát, hisz a bátyja gyorsan felkelt a földről, és már az Atyát támadta mialatt ő nem tett semmit. Szegény Lány. :(

Ahsoka természetesen visszatért a halálból vagy miből, bár ez nem baj. Meglepett, hogy a Fiú csak egy hajóval hagyhatja el a bolygót.

 

Egyébként csatlakozom Frenkie véleményéhez, miszerint nagyon jókat írtok. Én nem gondoltam bele ilyen mélyen ezekbe a dolgokba, de azért jó olvasni őket. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyre inkább hajlok afelé, hogy ez az egész eseménysorozat valóban közelebb áll a látomás/álom fogalmához, mint a valósághoz, de azt továbbra is kétlem, hogy az egész csupán hallucináció lenne. Remekül lejön a részből, hogy aminek meg kell, az meg is fog történni, így vagy úgy. Ilyen momentum a Leány halála, aki azért halt meg, hogy lássuk, Anakinban egyre inkább kihunyóban van a világosság, míg a sötét oldala a kelleténél több teret nyer. Hiszen a Leány megóvhatta volna az apját számtalan módon (villám megidézés, Erő-használat, Griff madárrá alakulás - hogy csak néhányat említsek), ő mégis úgy döntött, hogy az élete árán menti meg az Atyát. Ez szimbolizálhatja azt, hogy Anakinban a sötét oldal "végez" a világossal, felülkerekedik, még ha nem is szánt szándékból, ahogy a Fiú sem direkt végzett a Leánnyal.

Nagyon érdekes ez a három rész, Lucas tökéletesen elérte a célját és egy abszolút új szegmensből mutatta be az SW-univerzumot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...

Hát, szokás szerint nem vagyok oda a magyar szinkronért, a Mortis-trilógia esetében pedig különösen kritikusan álltam hozzá. Az Atya szinkronhangja az előző részben kifejezetten röhejes és bugyuta volt, de most, hogy kevesebb volt a torzítás, sokkal kellemesebb volt hallgatni őt. Nem volt nehéz felismerni Piton professzor magyar hangját, szerintem nem volt rossz választás. A Leány hangja nagyon jól illett hozzá... És hát ott van a Fiú... Vele az volt a legnagyobb baj, hogy senki nem képes arra, amit Sam Witwer művelt a mikrofon mögött. Sam Witwert csakis Sam Witwer tudja visszaadni, és senki más. Én inkább Seszták Szabolcsot, vagy Savage Opress magyar hangját a Monsterből választottam volna. De annyira nem volt vészes.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát én nem tudom.....mintha ebben az évadban kicsit jobban rákapcsoltak volna a szinkronszínészek....Jó őket hallgatni :)

Jó szinkron volt,pár mondatot még úgy is fordítottak,mint ahogy az a feliratban volt :D

Az Atya hangja,a Fiú hangja rendben volt ,de a Leány hangja olyan ismerős volt,hát persze,hogy Bogdányi Titanilla volt,mint Offee kisasszonyka :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Köszi. Sajnálatos egyébként, én nem is értem.

Lehet, hogy hülyén hangzik, de Qui-Gon Jinn EPI.-es magyar hangja egyszerűen gyönyörű. Megvan benne az, ami Liam Neesonben is. Van benne valami megnyugtató. Ebből a szempontból Kristóf Tiborra emlékeztet, sajna ő már nem él.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lehet, hogy hülyén hangzik, de Qui-Gon Jinn EPI.-es magyar hangja egyszerűen gyönyörű. Megvan benne az, ami Liam Neesonben is. Van benne valami megnyugtató. Ebből a szempontból Kristóf Tiborra emlékeztet, sajna ő már nem él.

Kovács István nagyszerű színész, és valóban telitalálat volt Qui-Gon hangjának felkérni. Teljesen visszaadta a karakter esszenciáját.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Shmi és Qui-Gon hangja nekem se tetszett. Gondolom ezek után az se fog megvalósulni, hogy a következő részhez egy az egyben kivágnak az Ep3-ból hangrészleteket. Pl.: "Te voltál a kiválasztott!" ...és társai. A Fiú és az Atya hangja valahogy jobb volt az angolban, a Leányé viszont jó lett. Sötét Ahsokát is nagyon jól adta Molnár Ilona, tetszik, hogy ennyire tud játszani a hangjával. :)

Szerkesztve: - Darth Sky
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 7 hónappal később...

Fúú nem hiszem el, hogy csak most vettem észre a Birodalom visszavágos utalást a részben! :yeah:

 

Amikor Anakin lefegyverezte Ahsokát, ugyanúgy csinálta, mint mikor Vaderként kicsavarta Luke kezéből a fénykardját! :D

Ez nekem se tűnt fel, bár nem is emlékszem most hirtelen erre a jelenetre.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez nekem se tűnt fel, bár nem is emlékszem most hirtelen erre a jelenetre.

Mármint a filmbeli jelenetre? Figyeld 1:20-nál

 

 

és 1:54-nél

 

 

Oké nem igazán utalás, inkább csak kikacsintás :)

Szerkesztve: - Werebazs
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amikor Darth Vader levágta Luke Skywalker kezét, akkor is ezt a manővert használta, ha jól emlékszem. Nem nevezném utalásnak, inkább csak egy véletlen hasonlóságnak. :)

Szerkesztve: - KisKósa
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.